Keçiköy Gençlik ve Sosyal Yardımlaşma Derneği

Hakkımızda

Derneğimiz 2019 yılında kuruldu

Köyümüz Hakkında

Keçiköy, Tokat ilinin Reşadiye ilçesine bağlı bir köy iken 2007 yılında Tokat Reşadiye Hasanşeyh Kasabası’nın bir mahallesi haline gelmişti ve bu tarihten itibaren Keçiköy Hasanşey Kasabası Keçiköy mahallesi olarak resmi kayıtlara geçmiştir…

Tarihçe

Eski Kapadokya arazisi elden ele geçmiş, değişik milletler bu arazide medeniyetler kurmuşlardır. Sırasıyla Hititliler, Persler, Makedonyalılar, Pontus Krallığı, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Danişmendliler, Kadı Burhanettin ve Akkoyunlular bu bölgede hüküm sürmüşlerdir. Sonraları da bu arazi Osmanlı İmparatorluğu’nun hakimiyetine geçmiştir.

Köyün tarihi 14-15.yüzyılara dayanmaktadır.Bilinen ilk adı “keçi seydi”dir.köyle ilgili şöyle bir efsane vardır..köyün başında kale denen yüksek bir tepe vardır.bu tepede beyler otururmuş.Beyler,köyde yaşayan halka çok eziyet ederlermiş.halk bu durumdan iyice bezmiş kendi aralarında şöyle bir çare bulmuşlar.çok sayıda keçi beslerlermiş keçilerin boynuzlarına birer mum takıp kale bayırına doğru sürmüşler.kalede oturan beyler(kara bey) büyük bir saldırıya maruz kaldıklarını sanıp orayı terkedip kaçmışlar.halk da böylece zalimlerden kurtulmuş.bundan sonra da buraya “keçiköy” denmiş. Köyde tarihi eser olarak köyün başındaki kale vardır.kale zamanla yıkılmış , üzerine topraklar yığılmış, var olduğu düşünülen tarihi eserler toprak altında kalmıştır.Bu tarihi eserler ise kaçak yapılan kazılardan ötürü büyük ölçüde tahrip edilmiştir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri Üzüm Yaprağı Dolması, Kara Lahana Dolması,Keşkek,ve Karadenizin yöresel yemekleri mevcuttur.

Coğrafya

Tokat iline 94 km, reşadiye ilçesine 20 km uzaklıktadır.Doğusunda GÖDÜLÜŞ(Gündoğdu) köyü, batısında ibrahimşeyh, güneyinde kuzbağı kuzeyinde hasanşeyh kasabası mevcuttur, en yakın köyü 15 haneli ULUKÖY’dür.Keçiköy Kale tepesinin eteklerinde kurulmuş ortalama 70 hanelik şirin bir köydür

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Kışın çok sert bir iklim mevcut olup,kar yağışı etkisini büyük ölçüde hissettirir, ilçe ve çevre ile ulaşım çok zorlaşır,Yazın nisan ayından itibaren havalar ısınmaya başlar,haziran,temmuz,ağustos,hatta eylül ayları bile mevsim normallerinin üstünde geçer,Gündüzleri sabah erken saatlerinde yoğun sisli bir hava mevcuttur,gün içinde ise aşırı bir sıcaklık yaşanır. Burada yaşayan köylüler tarım ve hayvancılıkla uğraşır,yazın 2 ay tarımla uğraşırlar,aynı zamanda köyden 1 saat yürüme mesafesinde bulunan Ketençukuru adı verilen Canik Dağlarının eteğinde Yaylalarında akşamları gidip kalırlar,sabahları köylerine dönüp tarım işleri ile geçimlerini sağlarlar,Köyün nüfus bakımından kışın nüfusu 50-100 kişi iken bu nüfus yazın yaylarında 300-400 kişiyi bulmaktadır.

Misyonumuz

Üyelerimizle birlikte faaliyetlerimizi sürekli ve etkili kılabilmek…

Vizyonumuz

Köyümüzü ekonomik, endüstriyel ve kültürel sahada en üst seviyeye taşımaktır.